New Mate

Oeh, at this time it has been pretty hard to get those photos. I guess, we have tried to make those photos around 3-4 days, but the final result is still different than my first idea was, most of the times it was too dark in outside and for example today it was so snowy weather that it just wasn't pretty on photos. #bloggersproblems
But I still will show my first new item from that trip- say hi to my new violet long sweater! This is one of those clothes, which I have searched for a long time because it's mate black-and-white sweater has pretty done with itself. But as in Estonia these kind of sweaters are pretty expensive and as my last sweater was pretty cheap, then I searched as long as I found the next pretty cheap one. At this time it was so fun and also "dangerous" to shop in Turkey, because the lira got more cheaper and cheaper which made me as an euro user more richer and richer. Thanks to that I am pretty afraid to look my bank account and I need to think carefully how to pack my luggage, but hey, until that time I will enjoy the snow, Turkish tea and with my new clothes!
Life is beautiful!
Cheers! 
///
Oeh, seekordse pildiseerijaga on ikka paras sekeldus olnud. Ma arvan, et oleme umbes kolm-neli päeva neid pilte teha üritanud ning lõpptulemus on ikkagi midagi muud, kui ma esialgu plaanisin, sest kord oli väljas juba liiga pime ning näiteks täna sadas nii tihedalt lund, et see lihtsalt ei jäänud piltidele ilus. #blogijaprobleemid.
Aga sellgipoolest näitan ma teile oma esimest selle reisi poodlmise saaki- teie ees on uus violetne pikk kampsun. See on jällegi üks nendest esemestest, mida ma olen päris pikka aega otsinud ning sest selle kaaslane, must-valge pikk kampsun on juba päris räsitud. Aga kuna Eestis on sellised kampsunid tavaliselt üsna kallid ning ka mu eelmine kampsun on üpris soodsalt saadud, siis ajasin oma jonni nii kaua, kuni leidsin järgmise veidi soodsama pika kampsuni. Seekord oli Türgis eriti tore ja "ohtlik" shopata, sest liirid muutusid aina odavamaks, mis tegid minu, kui euro kasutaja, aina rikkamaks. Kahjuks tänu sellele ei julge ma praegusel hetkel oma pangakontot väga enam vaadata ning kohvrit pakkides peab ka natukene paigutuse üle mõtlema. Seni aga naudin endiselt lumesadu ning Türgi teed koos oma uute riietega!
Elu on ilus!
Cheers! 

Sweater: LC Waikiki (Konya)/ Blouse: LC Waikiki (Konya)/ Jeans: Zara/ Boots: Catmandoo/ Brooch: KUMA Butterfly 
Photos by Sadik 

No comments

Back to Top