The Combination

Hello my lovely people around the world! 
My trip will end soon, but I barely have mentioned it in here. But if I am honest, then there is nothing special to talk about, because Konya is like my second (or who know's what is the number) home and well, the home subject is quite boring, right? But at least I have made a vlog, where I am showing how my 15-hours trip from Tallinn to Konya increased to 25 hours and how I celebrated my New Year's Eve. Hopefully there will be the second part, too! 
But the winter in here is great, if yesterday there wasn't so much snow compared with a couple of days ago, then today it was snowing again and I used this lovely weather to make some snowy photos. I don't understand how I used to do (and even enjoyed?) making the photos with cold weather a couple of years ago, because after today's photo session my fingers were completely frozen! But I still love my new and Birgit's old coat, blue eyeliner and snow combination! This is the eyeliner what I got as a present from my friend Grete and which are with the same tone lipstick my first NYX products. I am pretty sure that it won't be the last colorful NYX eyeliner, which will end in my make-up bag, I really like their pigment! 
A lot of fun and happiness, take care of yourselves!
Cheers!
///
Hei-hei mu armsad inimesed üle maailma!
Kuigi minu reisukene hakkab varti juba lõppema, ei ole ma sellest siin mitte midagi erilist rääkinud. Ja kui ma aus olla, siis ega väga midagi erilist rääkida ei olegi, sest Konya on kui mu teine (või kes teab mitmes) kodu ja well, palju ma ikka nendest kodustest tegevustest jahun. Küll olen aga hakkama saanud vlogiga, kust võib näha, kuidas 15-tunnine reis Tallinnast Konyasse venis hoopis 25-tunniseks ning kuidas ma aastavahetust tähistasin. Loodetavasti tuleb vlogile varsti ka teine osa!
Tali on siin aga vägev, kui eile lumekogus oli varasemaga tunduvalt vähemaks sulanud, siis täna õnnistas Ilmataat meid aga uue laadungiga, mida ma ka ära kasutasin ning mõned lumised pildid tegin. Ma kohe üldse ei mõista, kuidas ma varem väljas külmaga pildistada suutsin, peale seda fotoseeriat olid minu näpud ikka korralikult jääs! Aga sellegipoolest meeldib mulle minu uue ja Birgiti vana jaki, sinise lainer ja lume kooslus! Tegemist on selle sama sinise laineriga, mille ma oma sõbranna Grete käest jõuludeks sain ja mis on koos sama tooni sinise huulepulgaga minu esimesed NYX-i tooted! Ma olen üpris kindel, et see ei jää mitte viimaseks värviliseks NYX-i laineriks minu meigikotis, nende pigment on lihtsalt võrratu! 
Palju lõbu ja rõõmu ning hoidke ennast tervena!
Cheers!

Coat: from Birgit/ Top: From my aunt/ Jeans: De Facto (Turkey)/ Boots: Catmandoo/ Necklace: from Turkey/ Bracelet: H&M
Photos by Sadik 

No comments

Back to Top