Golden Memories

Sometimes some things are not going how they suppose to go, for example when it's time to do practice but life doesn't think that way and in the next moment you have a lot free time and you have no idea what to do with this. But those moments gives a great change to talk with you and also show some photos! So here I am! While I was writing list of clothes and accessories I noticed that most of my things are from Turkey, no wonder why... Also this crop top/ sweatshirt is from that mysterious land, well this thing is not quite of my style (like this mess what I wear has one certain style...) but as my left almost all my clothes home and it was quite hard to find things what I really liked, then it's quite logical that I bought this simple and at the same time so different thing. And I'm very glad that I did it! I really liked that shop,too, because it basically the only shop which was insanely cheap and full of awesome things! Unfortunately I don't know it's name anymore, I asked from uncle Google and from his map and I even wrote to my Turkish friends but right now I need to accept only with memories of it's location and how shop assistants gave us so cool colorful plastic bags! 
///
Mõnikord ei lähe asjad kohe üldse nii nagu peaks, näiteks siis kui praktika teadmata ajaks edasi lükatakse ja järsku on vaba aega nii palju, et sellega ei oska esimesel hetkel midagi peale hakata. Aga sellised olukorrad annavad suurepärase võimaluse rääkida juttu teiega ning illustratsiooniks ka mõned pildid lisada. Riiete päritolu lisiti kirjutades märkasin, et seekord on peale musta tooni ka ühendavaks teguriks Türgi, just nimelt said need riided soetatud sealt teile juba päris tuttavalt maalt. See dressipluusi laadne crop top on minu stiilist, kui seda kirevat virr-varri üldse stiiliks saab nimetada, natukene väljas, aga kui pea kõik riideid jäid koju tuhandete kilomeetrite kaugusele ning enda maitse järgi hilbukesi on niigi raske leida, siis pole ka ime, et mõnikord tulevad ette sellised ekstragavantsed ostud ning tegelikult on mul väga hea meel, et endale sellise asjakese soetasin. Samuti üritasin meeleheitlikult meelde tuletada ka selle toreda esemekse poe nime, kus leidus ka väga palju toredaid muid asju, millest nii mõnigi kohvris Eestisse tuli, aga pärast nõu küsimist onu Googlelt ja ta kaardilt ning isegi kohalikelt sõpradelt pean kahjuks praegu leppima vaid mälestustega asukohast ning sellest, kuidas müüjaid toredaid värvilisi kilekotte jagasid! 
Crop top: bought from Turkey/ Jeans: DeFacto (bought from Turkey)/ Sneakers: random market/ Necklace: Bull&Bear/ Headpiece: bought from Turkey
Photos by Käthrine

No comments

Back to Top