Christmas Eve

It's already Christmas Eve and before me and my family will go to church (because I wanted so) and the great dinner, where we will eat soooooooooo much food, I will show the last Christmas photos of this year, which I actually made in last week, on that day, when I had three Christmas party and a charity event in Tallinn Children's Hospital. Usually in every year I am having a big preparations for Christmas parties, especially for the school one, which includes the new and fabulous clothes, but at this year I just went with the flow and I even didn't try to go to shop and buy new clothes, I just made some schemes with my "old" ones. So at this year I choose to wear this red dress, which I wore at the fancy dinner in the zoo (eee.. okay... this sounds a bit weird but we really had a dinner in the zoo :D) and also in the school party which was in the club where we had a NOËP concert! But instead of the new clothes I tried the new braid, which unfortunately were destroyed by my winter coat, but I was so proud of that braid, because it was one of my firsts and a bit more fancy braid which I have made by my-self and for sure I will do it more, I just to need to keep it away from winter coats! 
But for you, my lovely friends, I wish a lovely Christmas time! Take a moment and eat Christmas food with your family as much as you can!
Cheers! 
///
Juba on käes jõululaupäev ja enne kui me perega minu nõudmisel kirikusse lähme ning hiljem ennast jõulutoidust ogaraks sööme, näitan teile viimaseid selle aasta jõuluhõngulisi pilte, mis tegelikult said tehtud juba eelmisel nädalal, just sellel päeval, kui mul oli kolm jõulupidu ning hommikune heategevuskülastus Tallinna Lastehaiglasse. Tavaliselt valmistun igal aastal jõulupidudeks, eriti kooli omaks, kuidagi eriti suurejooneliselt ning sellega seonduvalt on outfit ka väga tähtsal kohal, aga sellel aastal lasin ma kõigel omasoodu minna ja ma isegi ei üritanud poest mõnda uut ja ägedat kleiti osta, vaid skeemitasin oma "vanu" riideid kokku. Niisiis sai sellel aastal valituks see punane kleit, mis sobis nii pidulikule õhtusöögile Loomaaias (eee.. okei.. see kõlab veits veidralt, aga nii see oli :D) kui ka pärastiseks klubitamiseks/kooli jõulupeoks, kus muideks esineses NOËP! Uute riiete asemel katsetasin aga uue soenguga, mis esimesele jõulupeole jõudes oli juba kenasti karvaseks muutnud, küll aga on see peaaegu esimene selline vähe uhkem punupats, millega ma ise hakkama olen saanud ja kindlasti kavatsen seda rohkem teha siis, kui paksud vammused seda ära ei riku! 
Ilusaid pühi mu kallid sõbrad! Võtke aeg korraks maha ja sööge ka teie oma peredega kõhud kõvasti täis!
Cheers! 

Jacket: New Yorker/ Dress: H&M (Turkey) / Shoes: Italyna/ Earrings: From my mom/ Necklace: H&M/ Bracelet: A gift
Photos by Grete 

No comments

Back to Top