Quality time with my best friend

Hey hey my lovely people!
It has been a long time since I posted in here that even instead of raining it is snowing and I have changed my parka to winter coat. But I still will show some late autumn photos what we made with my best friend in market of Balti jaam (the main train station in Tallinn). On that time I was still wearing my cozy parka, which unfortunately I didn't wear so much in this year, but hey, according to last years, the weather might change... But the main point of the photos are on my new jeans, which I was searching for such long time, at last I picked the super soft Zara ones, which in real life are actually purple. I love those jeans so much that I am even wondering to buy the second pair, too, just with other colour, yes, they are a bit too long, but that softness and hopefully the look what my granny will give to me while she will see that I am able to buy and wear the normal jeans, too, not only the broken ones, are too good arguments to not buy them. On the end of the photo shoot Martin gave me his hat, which supposed to be a very cool and awesome one and ofc from Iceland, sorry for my lack of knowledge about the cool brands. But very soon there will be a time when I will send my lovely friend again away and then I will be just a very proud person because of such an awesome friends!
Cheers! 
///
Heihopsti mu armsakesed!
Viimasest postitusest on aega lausa nii palju lennanud, et hulk lund on maha sadanud ning ma olen parka talvejope vastu vahetanud. Sellegipoolest näitan teile aga veel hilissügisesi pilte, mis me mu parima sõbraga Baliti jaama turul kaamerasse kinni püüdisme. Sellel ajal kandsin ma ka veel oma mõnusat parkat, mida sain sellel aastal kuidagi eriti vähe kanda, kuid kes teab, mis ilmad meid veel ees ootavad... Peamine tähelepanu läheb aga mu uutele teksadele, mida ma niiiiiii kaua otsisin, lõpuks valisin välja Zara ülipehmed violetsed teksad, mis pildi peal on kuidagi väga valet värvi. Need teksad on lausa nii toredad, et ma mõtlen lausa teise paari teistsuguse värviga veel juurde osta, kuigi nad on kahtlaselt pikad, aga see pehmus ja loodetavasti ka vanaema rahulolu, nähes, et ma mõistan ka terveid pükse osta ja kanda, kaalub selle sutsu negatiivse poole vägagi üles. Pildistamine teises pooles surus Martin mulle väidetavalt ka ühe vägeva mütsi pähe, otse Islandilt ja puha, andke andeks mu jultumust mitte teadmast sellised elutähtsaid firmasid. Aga varsti ongi aeg mu linnupoeg jälle teele saata ja olla uhke et mul nii mõnusad sõbrakesed on! 
Cheers! 

Parka: from my aunt-Terranova / Jeans: Zara/ Boots: Shu/ Backpack: LC Waikiki (Turkey)/ Scarf: made by my aunt/ Hat: from Martin (Iceland) 
Photos by Martin 

No comments

Back to Top