Polar GirlDo you remember those cool denim jackets, which has been for ages in mom's/ dad's/ uncle's/ granny's wardrobe and which are popular again? Well, I also needed one of those things, but unluckily almost all my relatives and their friends has send those jackets to recycle before they became popular again. My heart just forced me to not buy this jacket from the shop, especially when it was in my home for a years and the smarter/faster people already made the vintage shops empty of them or the owners of vintage shop has made the prices insanely high. But then, when I almost was ready to go the shop again I got the offer from my aunt. She found a small denim jacket (and quite old, which makes it even better!) from her awesome wardrobe, so luckily I saved around twenty euros (probably I will buy a dress, which has been in my mind last couple of weeks for that money).
From one side this outfit reminds me a new Estonian movie Polaarpoiss (The Polar Boy), in my opinion all this background and light and this denim jacket are some similar to that movie and it makes me only more happy. On the other side with this outfit I feel like a cool girl from end of 80s/ beginning of 90s. Especially I felt like this while a couple of days ago I celebrated my bdaywith my family. which was actually a month ago (it is so nice to get Lily of the Valley for a bday!), so in that "party" I heard one of my favourite punk band (I love Estonian punk) song, which reminds me exactly those awesome times. I felt like I'm a copy of my mom which was a bit weird...
Anyway this is the story of my new jacket and I'm so glad that I have it! I hope that a small details also bring the Sun to your day!
Notice the little things!
///
Mäletate neid ägedaid teksatagisid, mis emal/isal/onlu/vanaemal kuskil aastakümneid kapis peidus olid ja mis järsku nüüd jälle moes on? Ega siis minagi ei saa teistest kehvem olla ja muidugi oli mul ka sellist imevidinat vaja, õnnetuseks olid aga pea kõik minu sugulased ja nende tuttavad just sellise eseme taaskasutusse saatnud. Poest ka nagu osta ei raatsi, kui selline asi on tereve elu kapist vastu vaadanud ning kiiremad ja targemad inimesed on kalutsukad teksatagide varust juba tühjaks teinud või on siis seal veel hullemad hinnad kui nö päris riietepoes. Siiski ilmus üks küllaltki miniatuurne (ja päris vana, mis teeb asja veel paremaks!) tagikene välja minu tädi ägedast garderoobist ja minu õnneks jäävad need paarkümmend eurot nüüd mõnda teist soovi ootama (võimalik, et ühte ilusat kleiti, millele ma juba mitmendat nädalat mõtlen).
Ühest küljest tuletab see outfit mulle nii Polaarpoisi filmi meelde, kogu see taust ja valgus ja see teksatagi on minu meelest nii sarnane sellele olustikule ja mis mul saab selle vastu olla, et see kõik ühte head ja ilusat Eesti filmi meenutab? Teisest küljest tunnen ennast kui üks tuus noor kuskil 80date lõpus/ 90 alguses, eriti tekkis selline tunne kui perega paar päeva tagasi mu kuu aega tagasi olnud sünnipäeva tähistasime (teate kui tore on sünnipäevaks piibelehti saada, ma olin neist nii vaimustest!) ning raadiost tuli ühe minu lemmik punkbädi laul, mis tuletab täpselt selliseid vingeid aegu meelde, kuidagi selline tunne tuli nagu oleksin ema noorem/ tolleaegne koopia... Veider...
 Igastahes mina olen oma uue jaki üle õnnelik ning loodan, et mõni väike detail ka teie päeva päikest toob!
Lihtsuses peitub võlu :)
Denim jacket: Vintage (from my aunt)/ Dress: New Yorker/ Sneakers: LC Waikiki (Turkey)/ Sunglasses: Random shop (Turkey)/ Bag: LC Waikiki (Turkey)/ Crystal: Väike Ingel/ Bracelet: Seco/ Ring: present (Iceland).
Photos by Annika

No comments

Back to Top