Summer Whistle

In the end of last post I mentioned that I'm back in Turkey, so it's time to make a little update! 
At this time I'm sending you photos of Alanya, which is more touristic place. I have been there before in a one-day-trip but then I was so stupid and left my camera to hotel room and that's how I missed the chance to get good photos. But at this time we stayed there for four days and I took my camera to everywhere with me, so there will be another post and probably a small video, too! Yay!
Usually I don't like to wear the black colour in summer, but at this time happened a bit differently, because... well... I have shown all my others summer clothes which where with me in that moment. But flower crowns and all small jewelries like necklaces and bangles helps to make it work as an summer outfit. So actually such an outfit gave a good contrast and in that kind of cloudy day, which btw was the only one, it fitted perfectly. Also those two beautiful places are very special to me, so I was so happy to be back. Aren't they amazing? 
///
Eelmise postituse lõpus mainisin, et olen tagasi Türgis, niisiis on aeg tuua teieni esimene update!
Seekordsed pildid on Alanyast, mis on pigem turistidele mõeldud koht ning mida ma ka varasemalt üheks päevaks külastanud olen, kuid siis oma lolluse tõttu kaamera hotellituppa jätsin ja niimoodi ilusatest piltidest ilma jäin. Seekord veetsime seal lausa neli päeva ning enam ei jätnud ma kaamerat peaaegu hetkekski üksidna, seega on oodata rohkem postitusi ja isegi väikest videokest, yay! 
Kuigi mulle ei meeldi suviti musta kanda, siis millegipärast juhtus selle outfiti puhul just vastupidine olukord, sest well, kõik kaasasolevad toredad suveriided on teile juba teada. Suvist looki aitas lisada ka lillepärg ning kõikvõimalikud kerged kulinad alustades kaelakeedest ning lõpetades jalavõrudeni. Niisiis annab taoline outfit mõnusa kontrasti ja sellisel üpriski pilvisel, mis oli ka ainuke selline, päeval sobib selline kombinatsioon päris hästi. Lisaks oma tavalisel iluse on antud kohad minu jaoks aga väga erilise tähendusega, seega oli mul siiralt hea meel tagasi olla. Kas pole mitte imeilusad kohakesed? 
Top: Seppälä/ Pants: Primark (from Barcelona)/ Sneakers: Random market/ Flower crown: From Turkey/ Sunglasses: New Yorker/ Necklace: From Turkey/ Bangle: From Turkey
Photos by Sadik 


No comments

Back to Top