New look of Berlin

Good morning!
Before I will take you to Berlin streets I'd like to share an outfit post, which we made next of Berlin Parliament House. Well, right now there is no photos of this important house, because instead of this I chose as a background Berlin's TV Tower and a nice modern house, which function I still don't know... But I will share some more photos soon!
I got the inspiration of outfit from alternative tour which we took on our first (full) day. It showed me that Berlin is way more than conservative, which was my idea of Berlin before.  Luckily my subconsciousness packed exactly the right clothes with me. A bit dark lipstick and bad-girl-hairstyle and Kelly was ready to conquer the Berlin! 
But why Berlin? It's easy: why not? I'm so thankful, that I have such a chance to travel around with my friends and see the world. Although there was a terror attack in Brussels at the same time while I was in Berlin, I'm still so thankful that I can do what I really want- to travel, it is just such a good feeling! 
///
Ilusat pühapäeva hommikut!
Enne, kui ma teid Berliini tänavatele hulkuma viin, toon teieni hoopis ühe outfiti postituse, mis õnnestus meil üles pildistada täpselt parlamendihoone kõrval. Parlamendihoonet ennast küll näha pole, kuid selle eest on taustaks Berliini teletorn ja maja, mille funktiooni me teada ei saanudki. 
Tugeva outfiti inspiratsiooni sain eelmisel päeval toimunust alternative tuurist, mis tõestas mulle, et Berliin on kõike muud kui konservatiivne, mida ma enne arvanud olin. Õnneks olin juba alateadlikult ka vastvad riided kaasa pakkinud, huultele veidi tumedat huulepulka ning pähe paha-tüdruku-soeng ning badass Kelly oli valmis Berliini vallutama! 
Aga miks Berliin? Sellele on imelihtne vastus: lihtsalt niisama! Ma olen nii tänulik, et mul on selline võimalus oma sõpradega niimoodi ringi käia ja maailma näha! Kuigi Berliinis oldud ajal toimus Brüsselis terrorirünnak, olen endiselt tänulik, et teen seda, millest olen juba aastaid unistanud ja see tunne on lihtsalt nii hea! 
Coat: New Yorker/ Top: H&M/ Skirt: Pimkie (bought from Italy)/ Boots: Shu /Bag: H&M/ Sunglasses: New Yorker/ Scarf: Terranova/ Earrings: bought from Turkey 
Photos by Aliis and me

No comments

Back to Top